Modelowanie – rozdział 4

Podsumowanie najważniejszych treści

“Jeśli model ma służyć jako narzędzie komunikacji z innymi, to powinien zawierać istotne dla odbiorcy informacje w formie, która pozwoli odbiorcy z niego skorzystać.”

Dokumentowanie procesów i tworzenie procedur – dla tego scenariusza modelowania, modele zazwyczaj używają dosyć prostych elementów notacji BPMN ale zawierają też elementy wykraczające poza BPMN (np. właścicielstwo procesu, odpowiedzialności, aplikacje i dokumenty).

Doskonalenie procesów – dla tego scenariusza modele będą często zawierały informację o tym ile trwają i ile kosztują poszczególne kroki procesu, jak często proces jest wykonywany oraz jak prawdopodobne są poszczególne ścieżki. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie symulacji procesu.

Automatyzacja procesów – dla tego scenariusza modele są zazwyczaj bardziej złożone i zawierają dosyć dużo atrybutów technicznych, dzięki którym możliwe jest działanie aplikacji procesowej (np. formularze dla poszczególnych kroków, warunki przejścia odwołujące się do zmiennych, dane i wiele innych).

Errata

Jeśli widzisz błąd w tym rozdziale lub masz pytanie z nim związane zgłoś je przez komentarz na dole strony.

Dodatkowe treści

Dla osób zainteresowanych tym, jak może wyglądać w praktyce symulacja procesów biznesowych zamieszczam link do dokumentacji systemu ADONIS.

Innym przykładem narzędzia do symulacji procesów wymodelowanych w BPMN może być BIMP (dostępny za darmo do celów akademickich).

Nawigacja
<< Przejdź do poprzedniej strony
Przejdź do kolejnej strony >>

Chcesz być na bieżąco?


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *