Modelowanie – rozdział 9

Podsumowanie najważniejszych treści

Procesy działają w ramach złożonego ekosystemu, więc modelowanie procesu bez pokazania powiązań z innymi procesami ma ograniczony sens. Jest to szczególnie ważne jeśli naszym celem jest doskonalenie procesów.

Architektura procesów zapewnia nam informacje o wzajemnych powiązaniach między modelami procesów: hierarchicznymi (co zapewnia wygodny przegląd najważniejszych procesów oraz pozwala na nawigację od ogółu do szczegółu), jak i w ramach zależności poziomych.

O ile często organizacje zaczynają od modelowania procesów w ramach projektów i wycinkowych inicjatyw procesowych, to zbudowanie architektury procesów jest niezbędne do tego, aby przejść na wyższy poziom dojrzałości procesowej.

Errata

Jeśli widzisz błąd w tym rozdziale lub masz pytanie z nim związane zgłoś je przez komentarz na dole strony.

Dodatkowe treści

Osobom zainteresowanym tematyką architektury procesów polecam artykuł na ten temat na serwisie Procesowcy.pl oraz Dobre Praktyki w zakresie „Architektury procesów – budowy i zarządzania jej aktualnością” będące efektem prac Grupy roboczej ds. zarządzania procesami działającej w ramach Komitetu Jakości Usług Finansowych przy Związku Banków Polskich.

Zapraszam też do zapoznania się z kilkoma wpisami (po angielsku) na mojej stronie:

Process Architecture – real life examples.

Interview with Roger Burlton – How to build a Business Process Architecture

Marcello La Rosa shares best practices of building Business Process Architecture

Building the Business Process Architecture with PCF – APQC Interview

 

Dla tematu dojrzałości procesowej warto zapoznać się z raportami serwisu Procesowcy.pl oraz badaniem Uniwersytetu Gdańskiego “Dojrzałość procesowa organizacji w Polsce” (PDF).

Nawigacja
<< Przejdź do poprzedniej strony
Przejdź do kolejnej strony >>

Chcesz być na bieżąco?


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *